Umea Ostra Railway Station

Umea Ostra Railway Station, Umeå - omdömen

Umea Ostra Railway Station
4
Arkitektoniska byggnader
Läs mer
04:00–23:45
Måndag
04:00 - 23:45
Tisdag
04:00 - 23:45
Onsdag
04:00 - 23:45
Torsdag
04:00 - 23:45
Fredag
04:00 - 23:45
Lördag
06:00 - 23:00
Söndag
06:00 - 00:15
Skriv ett omdöme
Om
Föreslagen längd
< 1 timme
Föreslå ändringar för att förbättra det vi visar.
Förbättra objektet
Intäkterna påverkar de upplevelser som visas på den här sidan, läs mer.

Vi kontrollerar omdömen
Tripadvisors syn på omdömen
Innan det publiceras går varje Tripadvisor-omdöme genom ett automatiserat spårningssystem som samlar in information och svarar på följande frågor: hur, vad, var och när. Om systemet upptäcker något som potentiellt går emot våra communityriktlinjer publiceras inte omdömet.
När systemet upptäcker ett problem kan ett omdöme automatiskt avvisas, skickas till recensenten för verifiering eller granskas manuellt av vårt team med innehållsspecialister, som arbetar dygnet för att upprätthålla kvaliteten på omdömena på vår webbplats.
Vårt team kontrollerar alla omdömen som publiceras på webbplatsen för vilka våra användare ifrågasätter om de uppfyller våra communityriktlinjer.
Läs mer om vår omdömesmoderering.
4.0
38 omdömen
Utmärkt
7
Mycket bra
23
Genomsnittlig
6
Medelmåttig
2
Hemskt
0

Mikias
Umeå, Sverige20 inlägg
Ensam
Den andra tågstationen i Umeå City. Nedanför sjukhuset och då närmare alla patienter och pendlare! Jg går igenom där nästan varjedag och det är alltid trevligt snyggt och prydligt!
Skriftlig 5 juni 2019
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Liza L
Umeå, Sverige48 inlägg
Familj
En bra tågstation med många parkeringsplatser. Lättillgängligt till stadsbussarna som har många anslutningar till hela Umeå. Ligger i smidig anslutning till sjukhuset. Bra och tydligt ljudsystem, bra skyltat, två spår och allt är handikappsanpassat med stora fria ytor, stora in- och utgångar och hiss. Ett mysigt café på övervåningen med bra fika.
Skriftlig 21 januari 2019
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Jocke
Lund, Sverige12 inlägg
Mycket bra station att värma sig i när man e på hundpromenad.
En fin byggnad på en i övrigt ödslig plats.
Skriftlig 21 december 2018
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Vasterbotten
Sweden86 inlägg
Familj
Tågstationen är snygg och den ligger intill Norrlands Universitetssjukhus som har en bussterminal och taxistånd för att underlätta vidare resmål.
Skriftlig 28 augusti 2018
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

agnetamattssonvhm
Umeå, Sverige29 inlägg
Östra stationen i Umeå ligger mycket nära regions- sjukhuset i norra Sverige, universitetet i Umeå, studentområde och annat boende. Byggnaden är spektakulär med diagonala strålar som bildar triangulära mönster genom glasrutorna. Ett café ligger i hjärtat av byggnaden, där du kan köpa både kaffebröd och smörgåsar. Byggnaden är handikappvänlig med många rulltrappor.
Skriftlig 28 juli 2018
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Ida W
Umeå, Sverige162 inlägg
Ensam
Läcker byggnad utanpå, läcker byggnad inuti. Mycket färger och former. I övrigt en ganska smidig tågstation, ingen risk att gå vilse.
Skriftlig 30 december 2017
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Trysse
Umeå, Sverige20 inlägg
Par
En ovanligt väntsal tack vare dom stora glaspartierna. Under väntan så finns det hela tiden något att titta på, tåg, bilar, flyg, människor samt båtar som far fram på Ume älv. Ett bra café med goda räksmörgåsarna samt gott fikabröd finns också här,väl värt ett besök.
Skriftlig 6 september 2017
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

P-O Å
Umeå, Sverige19 inlägg
Vänner
När man bor i staden och ser ett ställe varje dag glömer man bort att se det fina i ens närhet! Ha inte så bråttom titta på de vackra kakelplattorna och njut av utsikten.
Skriftlig 3 maj 2017
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Asa_Hornsten
Umeå, Sverige165 inlägg
Ensam
Mycket vacker stationsbyggnad i glas. Kafeet har bra öppettider och goda kakor och smörgåsar. Även andra lunchalternativ som pajer etc. Svårt att gå på toa dock då man måste betala med mynt alt be personalen låsa upp. Rulltrapporna står alltför ofta still.
Skriftlig 11 april 2017
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Katarina L
1 inlägg
Familj
Modernt, stilrent och enkelt ställe. Lätt att hitta på, enkelt att ta sig vidare med nästa färdsätt. Trevligt, lugnt och avslappnat ställe att vänta på.
Skriftlig 15 februari 2017
Det här är ett subjektivt omdöme av en Tripadvisor-medlem och inte av Tripadvisor LLC. Tripadvisor kontrollerar omdömen.

Visar resultat 110 av 32
Intäkterna påverkar de upplevelser som visas på den här sidan, läs mer.
Är det något som saknas eller är felaktigt?
Föreslå ändringar för att förbättra det vi visar.
Förbättra objektet
Vanliga frågor och svar om Umea Ostra Railway Station

Umea Ostra Railway Station är öppet:
  • Sön - Sön 06:00 - 00:15
  • Mån - Fre 04:00 - 23:45
  • Lör - Lör 06:00 - 23:00


Restauranger i närheten av Umea Ostra Railway Station: Restauranger i närheten av Umea Ostra Railway Station på Tripadvisor