Umea Ostra Railway Station

Umea Ostra Railway Station, Umeå - omdömen

Umea Ostra Railway Station
4
Arkitektoniska byggnader
04:00–23:45
Måndag
04:00 - 23:45
Tisdag
04:00 - 23:45
Onsdag
04:00 - 23:45
Torsdag
04:00 - 23:45
Fredag
04:00 - 23:45
Lördag
06:00 - 23:00
Söndag
06:00 - 00:15
Om
Föreslagen längd
< 1 timme
Föreslå ändringar för att förbättra det vi visar.
Förbättra objektet

4.0
38 omdömen
Utmärkt
7
Mycket bra
23
Genomsnittlig
6
Medelmåttig
2
Hemskt
0

Mikias
Umeå, Sverige20 inlägg
Runaway Train
juni 2019 • Ensam
Den andra tågstationen i Umeå City. Nedanför sjukhuset och då närmare alla patienter och pendlare! Jg går igenom där nästan varjedag och det är alltid trevligt snyggt och prydligt!
Skriftlig 5 juni 2019
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Liza L
Umeå, Sverige47 inlägg
Fräsch station
jan. 2019 • Familj
En bra tågstation med många parkeringsplatser. Lättillgängligt till stadsbussarna som har många anslutningar till hela Umeå. Ligger i smidig anslutning till sjukhuset. Bra och tydligt ljudsystem, bra skyltat, två spår och allt är handikappsanpassat med stora fria ytor, stora in- och utgångar och hiss. Ett mysigt café på övervåningen med bra fika.
Skriftlig 21 januari 2019
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Jocke
Lund, Sverige12 inlägg
Fin station
mars 2018
Mycket bra station att värma sig i när man e på hundpromenad.
En fin byggnad på en i övrigt ödslig plats.
Skriftlig 21 december 2018
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Vasterbotten
Sweden86 inlägg
Fin tågstation
sep. 2017 • Familj
Tågstationen är snygg och den ligger intill Norrlands Universitetssjukhus som har en bussterminal och taxistånd för att underlätta vidare resmål.
Skriftlig 28 augusti 2018
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

agnetamattssonvhm
Umeå, Sverige29 inlägg
Spektakulär järnvägsstation nära sjukhuset och universitetet i Umeå
Östra stationen i Umeå ligger mycket nära regions- sjukhuset i norra Sverige, universitetet i Umeå, studentområde och annat boende. Byggnaden är spektakulär med diagonala strålar som bildar triangulära mönster genom glasrutorna. Ett café ligger i hjärtat av byggnaden, där du kan köpa både kaffebröd och smörgåsar. Byggnaden är handikappvänlig med många rulltrappor.
Skriftlig 28 juli 2018
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Ida W
Umeå, Sverige162 inlägg
Vacker och modern byggnad
nov. 2017 • Ensam
Läcker byggnad utanpå, läcker byggnad inuti. Mycket färger och former. I övrigt en ganska smidig tågstation, ingen risk att gå vilse.
Skriftlig 30 december 2017
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Trysse
Umeå, Sverige20 inlägg
Bästa väntsalen i Umeå.
sep. 2017 • Par
En ovanligt väntsal tack vare dom stora glaspartierna. Under väntan så finns det hela tiden något att titta på, tåg, bilar, flyg, människor samt båtar som far fram på Ume älv. Ett bra café med goda räksmörgåsarna samt gott fikabröd finns också här,väl värt ett besök.
Skriftlig 6 september 2017
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

P-O Å
Umeå, Sverige19 inlägg
Ett småkul ställe med snygg arkitektur.
maj 2017 • Vänner
När man bor i staden och ser ett ställe varje dag glömer man bort att se det fina i ens närhet! Ha inte så bråttom titta på de vackra kakelplattorna och njut av utsikten.
Skriftlig 3 maj 2017
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Asa_Hornsten
Umeå, Sverige165 inlägg
Vacker byggnad med bra kafe
apr. 2017 • Ensam
Mycket vacker stationsbyggnad i glas. Kafeet har bra öppettider och goda kakor och smörgåsar. Även andra lunchalternativ som pajer etc. Svårt att gå på toa dock då man måste betala med mynt alt be personalen låsa upp. Rulltrapporna står alltför ofta still.
Skriftlig 11 april 2017
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Katarina L
1 inlägg
Gästvänligt ställe, bra skyltat, lätt att hitta och ett trevligt ställe att vänta på.
feb. 2017 • Familj
Modernt, stilrent och enkelt ställe. Lätt att hitta på, enkelt att ta sig vidare med nästa färdsätt. Trevligt, lugnt och avslappnat ställe att vänta på.
Skriftlig 15 februari 2017
Detta är ett subjektivt omdöme av en medlem i Tripadvisor och inte av Tripadvisor LLC.

Visar resultat 110 av 32
Är det något som saknas eller är felaktigt?
Föreslå ändringar för att förbättra det vi visar.
Förbättra objektet
Vanliga frågor och svar om Umea Ostra Railway Station

Umea Ostra Railway Station är öppet:
  • Sön - Sön 06:00 - 00:15
  • Mån - Fre 04:00 - 23:45
  • Lör - Lör 06:00 - 23:00


Restauranger i närheten av Umea Ostra Railway Station: Restauranger i närheten av Umea Ostra Railway Station på Tripadvisor